Gymnasiet
Gymnasiet
Guldmedalje til Sankt Annæ ved DM i Science

Deltagerholdet fra Sankt Annæ bestod af Søren Heiberg, 1.c, Astrid Rosenkilde, 1.c og Esben Salmonsen, 1.f.

I første runde kvalificerede de sig til den danske finale ved at blive et af de bedste 8 hold ud af de 64 tilmeldte. Umiddelbart før vinterferien blev finalen afviklet i Mærsk McKinney Møllers Videncenter i Sorø. Her konkurreredes over to dage om dels forskellige aspekter omkring søers miljøtilstand, dels fysiske, kemiske og biologiske forhold omkring blåmuslinger.

Sankt Annæ’s hold gik sejrrigt ud af dysten, og de er dermed kvalificerede til at repræsentere Danmark ved den europæiske EUSO-finale, sammen med holdene på 2.-4.-pladserne: Dronninglund, Støvring og Virum Gymnasium.

Her skal de konkurrere med unge science-talenter fra resten af Europa, og det foregår i år i København i maj måned, så vores dygtige vindere får ikke nogen eksotisk udlandsrejse i denne omgang.

KALENDER OG NYHEDER