Gymnasiet
Gymnasiet
Gymnasieelever vinder DMiSprog

DMiSprog er en national, flersproget konkurrence for grundskole- og gymnasieelever, som lærer tysk, spansk eller fransk. Eleverne må ikke have anden tilknytning til sproget, end det de lærer i skolen. Eleverne skal kunne besvare spørgsmål om grammatik, kultur og ordforråd.

img_2796

Institut français og Goethe Institut står bag arrangementet, som i år blev afholdt på Marie Kruse Skole i Farum. I konkurrencen indgik rebus, memory, tegn og gæt, lytteøvelser og temaopgaver.

Det var et superflot arrangement, hvor alt fungerede perfekt lige indtil finalen, hvor der pludselig var IT-problemer. Det gav lidt kaos på et ellers flot forløb med sideløbende konkurrencer i de 3 sprog og de to niveauer.

Det allerbedste ved konceptet er, at det er elever i de 3 sprog, som styrer alle konkurrencerne hele vejen igennem. Det er ikke nødvendigvis fejlfrit sprogligt, men det betyder ikke noget, det skaber en rar og afslappet atmosfære, hvor alle tør ytre sig på det pågældende sprog.

Goethe-Institut havde inviteret den tyske ambassadør, som på et formfuldendt dansk fortalte om vigtigheden af at kunne sprog, ikke blot for at kunne tale det pågældende sprog, men for at fremme kommunikation i og mellem alle lande.

Sankt Annæ Gymnasium vandt i år, det var helt velfortjent, for de var de bedste. Så et stort tillykke til Johanne, Vera og Jakob fra 2cd fr.
img_2772
Se alle billeder her

 

//Iben Schomacker

KALENDER OG NYHEDER
 • Gymnasiet
  Ny gymnasie intro video
  Se vores nye intro video produceret af en SAG elev.
 • Gymnasiet
  Prøv en dag på Sankt Annæ Gymnasium
  Kom og besøg en klasse i Gymnasiet og oplev vores skole for en dag.
 • Gymnasiet
  Requiem for den gode undervisning
  Torsdag d. 5. oktober mødtes en stor gruppe af lærere, elever og ledelse og sang Requiem for den gode undervisning, som et led i protesterne imod besparelser på uddannelsesområdet. Her finder I videoen med requiemmet, samt stemningsbilleder fra dagen.
 • Gymnasiet
  Idrætsdag 2017
  Idrætsdagen blev afholdt fredag d. 25.8. med glade elever, svedige rytmer og sjove aktiviteter.
 • Gymnasiet
  Ida deltog i Asia World Schools Debating Championship
  Ida Rydahl Thorsen fra 2 e har brugt størstedelen af sin sommerferie på at læse op på globalt aktuelle emner.
 • Gymnasiet
  Man 18.09.2017 / kl. 18:30
  Koncertsalen / Sankt Annæ Gymnasium
  Forældreaften
  Forældrene til de nye 1.g'ere inviteres til information om skolens liv og årets gang.
 • Gymnasiet
  Introdagene for 1. g’erne
  Tutorerne og alle eleverne på Sankt Annæ Gymnasium har taget godt imod de nye 1. g'ere.
 • Gymnasiet
  Sølv i Geo OL
  Gustav Aske Sønksen, 3e, fik sølv til Geografi OL i Beograd.
 • Gymnasiet
  Velkommen!
  Vi byder både velkommen til de nye elever i 1. g. og velkommen tilbage fra ferie til alle 2.g, 3.g. og 4 g.'ere.
 • Gymnasiet
  Student 2017
  Fredag den 23. juni dimitterede studenterne fra Sankt Annæ Gymnasium.