Gymnasiet
Gymnasiet
Musikdramatisk projekt by Liva regild
2.g’ere leverede bragende flot musikdramatisk projekt

Sankt Annæ Gymnasium tilbyder som det eneste gymnasium en studieretning med både drama og musik på A-niveau.

Tidligere på ugen kunne 2. g elever på denne helt unikke studieretning efter mange ugers intensive prøver opføre deres musikdramatiske projekt “West Side No Story”. – En nyfortolkning af den klassiske historie med inspiration i Bernstein og Sondheims uforglemmelige sange.

Vi er rigtig stolte af at kunne tilbyde denne studieretning, drama og musik på A- niveau, som det eneste gymnasium i Danmark.
“West Side No Story” er en utrolig flot forestilling, hvor eleverne har været aktive medskabere af forestillingen
og bringer deres faglighed i spil inden for begge fag. Niveauet til årets musikdramatiske projekt var simpelthen imponerende højt.

Anette Holst, rektor

 

Fotos: Liva Regild, 3.b

 

Musikdramatisk projekt # Liva Regild

 

Musikdramatisk projekt, by Liva Regild

Musikdramatisk projekt, by Liva Regild Musikdramatisk projekt, by Liva Regild Musikdramatisk projekt, by Liva Regild Musikdramatisk projekt, by Liva Regild Musikdramatisk projekt, by Liva Regild Musikdramatisk projekt, by Liva Regild Musikdramatisk projekt, by Liva Regild Musikdramatisk projekt, by Liva Regild Musikdramatisk projekt, by Liva Regild Musikdramatisk projekt, by Liva Regild Musikdramatisk projekt, by Liva Regild Musikdramatisk projekt, by Liva Regild

 

KALENDER OG NYHEDER