Gymnasiet
Gymnasiet
Ny verdensmålgruppe skal sikre en bæredygtig udvikling

Vi ønsker i år at sætte fokus på FN’s Verdensmål. I december brugte 2.g’erne en hel dag på at udvikle idéer til, hvordan vi kan blive mere bæredygtige på skolen. Vi har nu fået en VERDENSMÅLSGRUPPE, der skal gøre de mange idéer til virkelighed.

Gruppen består af både elever, lærere og ledelse. Som det første vil gruppen arbejde på projekterne:

  • Bæredygtighedscafé med tøjbytte
  • 10 mål for bæredygtighed i hverdagen
  • Bæredygtig kaffe i Bønnen
  • Bæredygtighed i kantinen
  • Bæredygtige studierejser

Gruppen har bl.a. taget initiativ til et møde med DSB og politikere på Christiansborg for at tale om bæredygtige studierejser. Målet er at finde et alternativ til flyrejsen, der er den mest forurenende og samtidig mest anvendte transportform, når danske elever besøger Europas storbyer.

Vi glæder os til at følge arbejdet.

KALENDER OG NYHEDER