Gymnasiet
Gymnasiet
Rytmisk Kor på Strøget
Se Rytmisk Kor optræde på Strøget ifb med Operation Dagsværk

“Vær med til at gøre op med samfundets stigmatisering af unge sexarbejdere i Etiopien, og støt deres kamp for uddannelse i rettigheder og en vej ud af ensomhed!”

Med det budskab skød unge fra Operation Dagsværk årets kampagne i gang i samarbejde med Sex & Samfund. Rytmisk Kor var på pletten på Strøget ved Amagertorv, hvor de med inciterende afrikanske rytmer og boblende sangglæde underholdte de forbipasserende med friske arrangementer af bl.a. Whitney pop-klassikeren “How will I know” og Bill Withers “Lean on Me”.

Rosa Agersnap Bone. 2.B – filmede det hele, og har klippet det sammen til en rigtig fin film, så alle, der ikke var tilstede, nu har mulighed for at opleve, hvordan det gik for sig, da Rytmisk Kor indtog Amagertorv og fordrev novembers gråvejr.

 

KALENDER OG NYHEDER