Gymnasiet
Gymnasiet
UGEN PÅ HOVEDET

Hele ugen har stået i musikkens tegn for alle MGK elever i dét, vi kalder “UGEN PÅ HOVEDET”.

Alle fag er aflyst, og vi har inviteret en række inspirerende instruktører til at afholde workshops med eleverne. I modsætning til koncerter, er det i denne uge processen, der er vigtig og i fokus. Alle hold dokumenterer og deler udvalgt arbejde for hinanden. 

Overordnet set ønsker vi med denne uges workshop og interne fremvisning, at alle elever udfordres i deres musikalske virke, lærer nyt, tør kaste sig ud i noget nyt og – ikke mindst – tør vise et produkt frem, der måske ikke er fuldstændig gennemarbejdet til perfektion. 

Hør her to elever fortælle lidt om MGK og Ugen på hovedet.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Her er nogle billeder fra nogle af dagens fremvisninger inden for det rytmiske.

Credits:

Farvebilleder: Andrea Hoffmann / SAG 

S/H billeder:  Emilie Mannov Vilstrup 2.b. 

Efterbehandling: Andrea Hoffmann / SAG

KALENDER OG NYHEDER